ondernemingsnummer vrijwillige syndicus
- login of registreer om te reageren
Geachte,
DE VME moet een ondernemingsnummer aanvragen volgens de nieuwe wet
Ik lees dat de syndicus ook voor zichzelf een ondernemingsnummer moet aanvragen. Is dit ook noodzakelijk als vrijwillig en onbezoldigd syndicus van minder dan 20 appartementen. Indien zo, vrees ik dat velen zullen afhaken. Quid gevolgen naar directe belastingen, BTW en sociale zekerheid.
Graag uw mening
Jacky
Hartelijk dank voor de toelichting
mvg
Jacky
Bericht verwijderd door gebruiker
Goede middag
Deze heb ik precies over het hoofd gezien om alles in orde te krijgen met de nieuwe wetgeving.
Wij zijn ook vrijwillige en onbezoldigde syndicus van appartement met 3 kavels. Dus voor de syndicus geen ondernemingsnummer aanvragen, maar wel voor de VME ? Hoe begin je daaraan? Waar moeten we die aanvragen...brengt dit extra kosten mee....btw?????
Welke stappen te ondernemen?
Alvast bedankt
Marianne
Voor het aanvragen van een ondernemingsnummer voor uw VME moet u zich wenden tot het hypotheekkantoor van uw arrondissement. Daar kan men u in principe verder informeren.
U kunt de lijst van hypotheekkantoren raadplegen op http://annuaire.fiscus.fgov.be/qw/index.php?lang=nl. Zoek op "Administratie", selecteer AKRED, selecteer Dienst Hypotheekbewaring
Denk er aan dat het ondernemingsnummer vermeld moet zijn op alle uitgaande documenten van de VME !
Bedankt voor jullie antwoord
Ik meen uit de verschillende commentaren op de nieuwe wetswijzigingen wel begrepen te hebben dat iedere syndicus een ondernemingsnummer en een BA verzekering moet hebben.
Bedankt Jan voor je antwoord.Een BA is aangevraagd maar de ondernemersnummer had ik over het hoofd gezien. Nu heb ik met die dienst van Antwerpen II contact opgenomen en gevraagd wat te doen? Ik heb de nodige info gekregen, maar daar kreeg ik wel het antwoord dat het zou kunnen zijn dat ze ons geen nr mogen geven !!!!Ik heb mijn statuten hier niet bij de hand, dus ik kan het nog niet checken. Als er iets in vermeld staat in de richting van " ontrekken van de wet van VME volgens art 577" dan krijgen we geen nr. Dat vind ik nogal wat... we worden verplicht een nr aan te vragen , en als ze ons geen mogen geven dan worden we doorverwezen naar de RSZ.
Dan verwijs ik naar het eerste artiekel op deze pagina, als ze gaan beginnen met rsz, btw enz dan geef ik er de brui aan denk ik. Daar heb ik echt geen zin in.
Marianne
Hieronder vindt u het antwoord dat ik vandaag mocht ontvangen van de bevoegde diensten:
"Geachte,
Elke VME dient over een ondernemingsnummer te beschikken. Op basis van artikel 4, § 1, 1° van de KBO-wet (Wet van 16 januari 2003) moet elke rechtspersoon naar Belgisch recht ingeschreven worden in de Kruispuntbank van Ondernemingen (hierna: KBO). Een VME verkrijgt deze rechtspersoonlijkheid overeenkomstig de voorwaarden in artikel 577-5, § 1 van het Burgerlijk Wetboek. Het ondernemingsnummer wordt in principe toegekend door het bevoegde hypotheekkantoor op het ogenblik dat de basisakte en het reglement van medeëigendom worden neergelegd.
De functie 'syndicus' wordt voorlopig nog niet ingevoerd in de KBO, aangezien het hiervoor inderdaad wachten is op de goedkeuring van het K.B. die wegens de huidige politieke situatie op zich laat wachten. Indien u dit wenst kan de KBO deze functie toch inschrijven (nadat de VME door het hypotheekkantoor werd ingeschreven), onder het mom van een 'ontbrekende functie'. De functie 'syndicus' heeft immers toegang tot de Private Search.
Meer informatie via onderstaande link:
http://economie.fgov.be/nl/ondernemingen/KBO/ond/PriS/index.jsp
Formulier ontbrekende wettelijke functie:
http://economie.fgov.be/nl/modules/publications/publicaties_kbo/formulaires/fonction_legale_manquante.jsp
Of u kan afzien van de formaliteiten, valt niet onder de bevoegdheid van de KBO, hiervoor neemt u best contact op met een hypotheekkantoor of met FOD Justitie.
Met vriendelijke groeten,
Salutations distinguées,
Helpdesk KBO-BCE
tel: 02/277 64 00
fax: 02/277 50 82
Northgate II
Koning Albert II-laan 16 - 1000 Brussel
Boulevard du Roi Albert II, 16 - 1000 Bruxelles "
Jan nogmaals bedankt voor jouw reactie.
Zoals ik al vermeld had , had ik een ondernemingsnummer aangevraagd bij hypotheekkantoor Antwerpen II. Ik kreeg vandaag per mail antwoord hierover. Zoals ik al vreesde krijgen we geen nummer toegekend omdat in de basisakte vermeld staat "comparanten het gebouw onttrekken aan de bijzondere wettelijke bepalingen inzake appartementsmede-eigendom"
Ik heb de basisakte niet. Die heeft de vorige syndicus (of voor wat het moest doorgaan) en ik krijg daar geen medewerking van.
Waarom wordt deze akte op zo'n manier opgesteld? Nogthans staat in de akte (basisakte) van de vorige eigenaars (1 eigenaar voor de ganse blok) aan de nieuwe eigenaars (3 verschillende eigenaars) hetvolgende :
"de koop wordt gedaan en aanvaard onder de bedingen en lasten opgenomen in hoger gemelde akte inhoudende de statuten van het gebouw, in het reglement van mede-eigendom en in de eventuele aanvullende of wijzigende akten,alsook onder alle lasten en voorwaarden opgelegd door de geldige getroffen beslissingen van de algemene vergadering van de mede-eigenaars die betrekking hebben op het bij deze verkochte goed.De kopers erkennen op de hoogte te zijn van voormelde akten en reglementen en van de beslissingen van de algemene vergadering van de mede-eigenaars die betrekking hebben op het verkochte goed...."
Tussen de basisakte en de verkoopsakte zitten welgeteld 22 dagen. Volgens mij zegt de basisakte en hetgeen ik zojuist hierboven vernoemd heb iets helemaal verschillend?
Dus het hypotheekkantoor geeft ons geen nummer. Zij geven ook toe dat ze het voor de rest ook niet echt weten wat we moeten doen en sturen ze ons door naar de RSZ. Die zouden vermoedelijk (!) wel VMEs zonder rechtspersoonlijheid inschrijven in de KBO. Wat brengt dit allemaalmet zich mee? We tasten hier helemaal in het duister. Zoals ik vandaag al eerder hier op QUIMMO heb gelezen: Waarom maken ze wetten? De bevoegde diensten kunnen zelfs nog niet antwoorden als er zich een probleem voordoet. Hoe kan de gewone "man" nu het nodige doen om met die"fameuse" wet in orde te geraken?
Ik vrees een beetje dat als we naar de RSZ gaan, dat er daar nog vanalles uit de lucht gaat komen vallen en dat ze ons nog met vanalles gaan belasten..... voor een blok van 3 appartementjes !!!!!!
Hopelijk kan jij ons meer vertellen hoe we dit nu moeten gaan aanpakken
Alvast bedankt
Marianne J.
Beste,
Binnen jullie gebouw geldt, ingevolge het feit dat de oprichter in de initiële statuutakte liet opnemen dat het gebouw niet onder de dwingende appartementswet zal ressorteren, dat artikel 577-3 e.v. niet van toepassing zijn.
Dit is gebeurd op basis van het feit dat de oprichter ervan uitging dat de aard van de zaak het onttrekken aan de appartementswet verrechtvaardigde.
M.a.w. jullie zijn hierdoor ook niet wettelijk verplicht om een syndicus te hebben, om een AV te houden, enz...
Thans dient te worden gehandeld conform artikel 577-2 B.W. waarbinnen §9 als enige van dwingend recht is.
Voormelde brengt met zich mee dat jullie vereniging ook geen rechtspersoonlijkheid bezit wat in de praktijk tot moeilijkheden kan of zal leiden.
Willen jullie onder de appartementswet ressorteren, dan dient daartoe op een vergadering met eenparigheid van stemmen over te worden beslist.
Daarna dient er authentiek een wijzigende akte te worden opgemaakt die dan op het bevoegde hypotheekkantoor moet worden overgeschreven.
Wanneer dit gebeurd is, zal jullie VME automatisch een KBO nr.toegekend krijgen en dient te worden gehandeld conform artI 577-3 / 577-14 B.W.
Indien gewenst kan ik jullie hierbij helpen.
Beste Peter
Bedankt voor uw antwoord. Ik snap niet waarom ze de dag van vandaag nog zo'n basisakte opstellen! We moeten aan zoveel wetten voldoen. Dus als ik het goed begrijp is het het beste dat we de basisakte laten aanpassen om zo moeilijkheden in de toekomst te vermijden?
Dank voor de hulp
Marianne J.
Heeft er iemand inmiddels al meer ervaring met het aanvragen van een ondernemingsnummer als vrijwillige syndicus?
Ikzelf ben sinds drie weken syndicus (onbezoldigd) van een klein gebouw.
Onze VME heeft al een ondernemingsnummer.
Dien ik nu nog een apart nummer voor mezelf aan te vragen of moet ik mij binnen de VME als syndicus inschrijven via het formulier 'ontbrekende functie'? (zoals in het antwoord van Jan Van Wynsberghe - 07/06/2011).
Alvast dank voor jullie reactie!
Blijkbaar wachten we nog steeds op een aantal uitvoeringsbesluiten mbt de nieuwe wet op de mede-eigendom, meer dan een jaar na het ingaan van de wet. Minister De Clerck heeft recent nog gemeld dat de meeste voorbereidende werken gedaan zijn maar dat het de nieuwe regering is die dit zal moeten opnemen.
Zie ook http://www.quimmo.be/nl/blog/nog-geen-uitvoeringsbesluiten-boekhouding-m...
Als er nieuws hierover is zullen we dit zeker in de artikels publiceren.
- login of registreer om te reageren



De wet zegt dat elke VME een ondernemingsnummer moet hebben.
Een ondernemingsnummer voor de syndicus komt enkel ter sprake waar men spreekt over het uithangen van de gegevens van de syndicus op een zichtbare plaats. Hier zegt Art. 577-8 §2 "Behalve de datum van de aanstelling of de benoeming, bevat het uittreksel de naam, de voornamen, het beroep en de woonplaats van de syndicus, of indien het gaat om een vennootschap, haar rechtsvorm, haar naam, haar maatschappelijke zetel, alsmede haar ondernemingsnummer indien de onderneming ingeschreven is bij de Kruispuntbank van Ondernemingen."
Volgens ons betekent dit dus dat een vrijwillige syndicus geen ondernemingsnummer moet aanvragen.
____________________________________________
De gratis website voor elke mede-eigendom.